Uzay Kimya artık ECOGARANTIE’li

Ev bakım ve temizlik ürünleri sektörünün yenilikçi firması Uzay Kimya’dan bir ilk daha. Uzay Kimya, ürünlerinde organik ve doğal hammadde kullandığını “ECO Garantie Sertifikası”yla tescilledi.

Türkiye’de 30 yılı aşkın süredir ürettiği temizlik ürünleri ile pek çok yenilikçi üründe imzası olan Uzay Kimya, 2007 yılından bu yana tüm ürünlerinde organik ve doğal hammadde kullanıyor. İlk defa AB ülkeleri dışında ve Türkiye’de ilk kez Uzay Kimya’ya verilen “Eco Garantie Sertifikası” ise, tüm dünyada ekolojik ürünler için uluslararası kabul görmüş bir belgedir.

Farklı sektörlerden üretici, tüketici ve çeşitli derneklerin ortak belirlediği şartların varlığı, dünyada belli başlı birkaç bağımsız kontrol kuruluşunca uzun ve detaylı çalışmalar ile denetleniyor. Kriterlerde hammaddelerin yalnızca bitkisel olması değil, bu hammaddelerin üretimi sırasındaki aşamalarda çevresel etkiler de göz önünde bulundurulmaktadır.

Uzay Kimya da uluslararası denetim firması Certysis yapılan değerlendirmede, Avrupa kriterlerinin Amerika kriterlerine göre çok daha sert olduğu bu denetimi başarı ile geçerek, insan ve çevre sağlığına zarar vermeyen bitki özlü hammadde ve bu hammaddelerin kullanıldığı formülleri ile Ecogarantie Sertikası’nı almaya hak kazandı.

Pazar ve tüketici ihtiyaçlarına özen ve duyarlılık göstererek üretim yapan ve her zaman en yüksek kontrol puanlarıyla ödüllendirilen Uzay Kimya’nın kurulduğu günden bu yana önemsediği ilk konu; insan sağlığı ve çevreye zarar vermeyen ürünler üretmektir.

Şirketin Kurucusu Yüksek Kimya Mühendisi Sevda Arıkan öncülüğünde 1983 yılından bu yana, Türkiye’de bulunmayan ancak tüketicinin yaşam kalitesini yükseltecek temizlik ürünleri üretmek üzerine faaliyet gösteren Uzay Kimya, Türkiye’nin;

İlk bulaşık makinesi temizlik seti,

İlk mobilya cilası,

İlk yer cilası,

İlk halı şampuanı,

İlk ahşap temizleyicisi,

İlk bulaşık makinesi jel deterjanı,

İlk leke çıkarıcı mendili,

İlk sıvı çamaşır deterjanı,

İlk çevre dostu temizlik ürünleri,

İlk bebekler için temizlik ürünlerini de bu bilinçle üreten firma.

Yıllar geçtikçe uluslararası firmalarla rekabet eden köklü ve büyük bir şirkete dönüşen Uzay Kimya, bugün kendi markaları Giz, Uzay, Benim ve U Green Clean’ın dışında Migros, Bim, Metro, Real gibi büyük marketlere yaptığı özel üretim markaları (Private Label) ile de raflarda yer alıyor.