Fosfat ve Klor içeren deterjan ve kozmetiklerin ne gibi zararları olduğunu ve önemi konusunda yapılan araştırmalar ve testler sayesinde Amerika, Hollanda olmak üzere birçok gelişmiş ülkede fosfat içeren deterjanların satışı yasaklanmıştır. Gelişmiş ülkeler, bu ülkeleri içeren deterjanları kullanmıyor, fakat kendileri yasakladıkları ürünlerin ülkemizde satışı devam ediyor.

 

Evlerimizde kullandığımız KLOR ve FOSFAT içeren deterjanlar kısırlığa, kansere, alerjiye, doğum kusurlarına ve psikolojik bozukluklara yol açabiliyor.

 

Hamileler üzerinde yapılan araştırmalara göre, anne adaylarının kanlarında yüksek düzeyde kimyasal tespit edildiği ve kadınların çok zor hamile kaldığı ortaya çıkmıştır. Fosfat ise su ile birleşerek tepkimeye girdiğinde elementlerine ayrılıyor ve su geri dönüştürülemiyor. Bu demek oluyor ki, su ile fosfat karıştığında, su kullanılamaz hale geliyor. Buna bağlı olarak, su rezervlerinin giderek tükenmesinin ana nedeni ise yaygın fosfat kullanımı olduğu sonucu çıkmaktadır.

 

Ev temizliğinde kullanılan malzemeler, kısırlığın yanı sıra böbrek ve akciğer hasarları, kanser, körlük ve astım gibi ciddi rahatsızlıklara da yol açabiliyor. En çok kullanılan 15 bin kimyasal maddenin bir çoğunun zehirlilik testi yapılmamıştır. Ortalama bir evde bulunan 150’den fazla kimyasal madde alerji, doğum kusurları, kanser ve psikolojik kusurlara sebep olabiliyor. Astım, bronşit gibi hastalıkları olan çocuklarınızın, eşinizin, aile büyüklerinin evde bu gibi kimyasallarla birlikte yaşamını sürdürmesi oldukça tehlikelidir.

 

Bu bağlamda, bitkisel ve organik içerikli ev temizleyiciler kullandığınızda, hem ailenize hem de çevreye zarar vermezsiniz.